Integrál konzultáció
Mi az integrál szemlélet és mit jelent az integrál pszichológia?
Mitől integrál egy konzultáció?
Mivel dolgozunk pontosan?
Az első találkozásom az “integrállal” az Integrál Akadémián történt, ahol a 3 éves képzés keretein belül elsősorban az integrál pszichológiai irányzatában képződtünk, de természetesen tanultunk magáról a szemléletről, a háttérről, a forrásról.
Az integrál szemlélet egy szintetizáló szakmai irányzat, amelyet a világhírű amerikai filozófus, író, Ken Wilber alkotott meg és mára több millió képviselője van szerte a világon. A rendkívül izgalmas elmélet- és gyakorlatrendszer szakértői módon szintetizálja a nyugati pszichoterápiás, pszichológiai ismereteket, valamint a spirituális bölcseleti hagyományok tudatról szóló tanításait. Az így kapott teljes spektrumú emberképet alkalmazza az élet minden területére, úgymint a gyógyítás, az orvoslás, a pszichoterápia, a coaching, a közgazdaságtan, az üzleti élet, a jog, az ökológia, a politika és a művészet területeire.
Az integrál szemlélet egyszerre kelet és nyugat szintézise, tudomány és spiritualitás (vallás és misztika) szintézise, test és elme szintézise, egyén és társadalom szintézise. Az ember lelki és szellemi ismeretei mellett kitér az evolúció, a társadalom, a kultúra és az ökológia kérdéseire. Integrálja az ősi évezredes bölcseleti tudást a modern tudomány ismereteivel. Az integrált rendszer hátterében több száz – az előbb említett – rendszer és sok ezer szakirodalom módszeres és szisztematikus összevetése áll.
Mindezen alapokat felhasználva, egy integrál szemléletre épülő konzultáción, egyéni ülésen vagy kísérésen – a megnevezés itt csak egy címke – a célunk az, hogy a lehető legteljesebb módon lássunk rá közösen az adott klienssel, hogy hol tart most az életében, mi az a problémakör, ami a legnagyobb nyomást helyezi a mindennapjaira és milyen forrásai vannak ennek többek között a belső megéléseiben, a múltjában, a mindennapi életvezetésében, az emberi kapcsolataiban vagy akár egyszerűen a munkájában.
Hitünk szerint az az önismereti terápia és a meditáció során kifejlődő érettebb felnőtt személyiség fejlődési szint – mint például az önreflexió, az empátia, a tudatosság, a tiszta kommunikáció, a játszmamentesség, az intuíció, a mezőérzékenység, és más hasonló dolgok minősége – a megfelelő emberismereti tudással párosulva lehet az egyik fő kulcs, amellyel egy békésebb és erőszak mentesebb emberiség megvalósulhat.